1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 رای)
Loading...

ازدواج موقت یا صیغه موقت در ایران |بخش زناشویی پرشین تی وی

امروز خدمت شما هستیم با یک ویدیوی کاملا متفاوت که مطمنا براتون جالب خواهد بود.حتما تاحالا در مورد صیغه موقت یا به عبارتی ازدواج موقت چیزهای زیادی شنیده اید.ما در این ویدیو قصدداریم براتون بگیم که ازدواج موقت چیه وشرایط و احکام و قوانین ان در ایران از لحاظ حقوقی چگونه است ؟خب تا پایان این ویدیو با ما باشید و برای حمایت از ما لایک وشیر وکامنت یادتون نره و اگه تاحالا مارا سابسکرایب نکرده اید بازدن دکمه سابسکرایب و زنگونه بیننده ویدیوهای بعدی ما نیز باشید.
خب در ابتدا میخوایم بگیم که صیغه موقت چیست؟
صیغه موقت یا به عبارتی ازدواج موقت که به صیغه نیز معروف است، نوعی از ازدواج در مذهب شیعه است که در آن عقد ازدواج برای مدت معین و محدودی با مهریه ای معلوم، بین زن و مرد بسته میشود و با پایان آن رابطه زوجیت خود به خود منقضی میشود.در صیغه موقت زن و مرد می توانند صیغه محرمیت را در صورتی که خودشان بلد باشند بین خودشان جاری کنند.البته یادتون باشه که طبق احکام مذهب شیعه باید قبل از خواندن صیغه باید شرایط ان را فراهم کنید.این شرایط عبارتند از اجازه پدر خانم و یا پدربزرگ او درصورتی که باکره باشد ،مدت زمان عقد و در نهایت میزان مهریه که باید باشد حتی اگر خیلی کم باشه.
ارث در صیغه موقت
در قانون مدنی ایران با توجه به ماده ۹۴۰ که گفته «زوجین که زوجیت آنها دائم بوده و ممنوع از ارث نباشند از یکدیگر ارث میبرند.» مشخص میشود که در ازدواج موقت ارث وجود ندارد.
مذهب در صیغه موقت
زن نمیتواند با غیر مسلمان و بنا به قولی غیر شیعیان دوازده امامی ازدواج کند و مرد هم با زن ناصبی یا به عبارتی زنی که دشمن امامت باشد و مشرک باشد نمیتواند ازواج کند اما با اهل کتاب از جمله زرتشتیان میتواند ازدواج کند.
تعداد ازدواج موقت زن با بیش از یک مرد در یک زمان بخاطر مسایلی همچون تداوم نسل جایز نیست اما این درحالی است که مرد در ازدواج موقت محدودیت عددی ندارد و به هر میزان که بخواهد میتواند همسر موقت اختیار کند اما در ازدواج دائم مرد فقط می تواند حداکثر چهار تا زن داشته باشد که البته داشتن بیش از یک زن نیز شرایط خود را دارد که باید مرد قبل از ازدواج مجدد فراهم کند.
عده در صیغه موقت چه مدت است؟
مدت عده در ازدواج موقت، دو بار پاک شدن از قاعدگی پس از پایان ازدواج موقت است. برای کسانی هم که به هردلیلی قاعده نمیشوند، این مدت ۴۵ روز است.
اما شرط اجازه پدر در صیغه موقت ایا واقعا لازمه؟
خب باید بگیم که فقهایی که ولایت پدر بر دختر را میپذیرند اتفاق نظر دارند که اگر پدر با وجود تمایل دخترش برای ازدواج با کسی که دوستش دارد مانع این ازدواج شود ولایت او بدون تردید ساقط میشود که در اصطلاح به ان «عزل» گفته می شود.

بازدید: 88